Porady Taras

Samodzielne wykonanie pergoli – frewniane pergole

Pergole drewniane, obecne w europejskiej architekturze już od Średniowiecza, wciąż stanowią kluczowy element aranżacji wielu tarasów i ogrodów. Niektóre niczym się nie różną od drewnianych konstrukcji sprzed kilku wieków, inne wręcz przeciwnie- zachwycają nowoczesnym designem.

Charakterystyka pergoli

Charakterystyczną cechą pergoli drewnianej, jest tworzone przez nią ażurowe zadaszenie, wykonane przeważnie z lekkiej, drewnianej kratownicy, chociaż czasem wykorzystuje się także inne materiały. Podstawową funkcją pergoli, jest niecałkowite zacienienie przestrzeni tarasu lub ogrodowej ścieżki. To doskonały kompromis dla tych, którzy nie chcą całkowicie zrezygnować z promieni słonecznych. Pergole drewniane, wykorzystywane są również, jako podpora dla roślinności, a czasem także dla sztucznego oświetlenia.

Do samodzielnego wykonania pergoli, potrzeba tylko trochę wolnego czasu, podstawowych narzędzi i zmysłu konstruktora. Budowę pergoli drewnianej, należy zacząć od przygotowania podstaw pod jej filary, które są najczęściej zwykłymi drewnianymi słupkami o kwadratowym przekroju. Kolumny stawiamy co półtora metra. Kolumny, można stawiać na fundamentach, wylanych na głębokość 40 centymetrów, co zapewni należytą sztywność i stabilność konstrukcji. Połączenie kolumny z fundamentem, powinien stanowić zatopiony w nim stalowy płaskownik. Na kolumnach należy zamontować mocne belki, a dopiero pomiędzy nimi, poprzeczki lub kratownice. Na poprzeczki świetnie nadają się zwykłe łaty dachowe.

Back To Top